Oyuncuadresi.com
Önerilen kitaplar   Önerilen sinemalar
Kayıp Gül
Havaalanında Bir Hafta
Beyoğlu'nda Gün Batımı
Sanatın dalları içinde oyunculuk en heyecanlı ve gizemli dünyasına çeker tüm zamanlarda insanoğlunu... Başlangıcı itibariyle Tiyatro’nun sahnelenmesi dünya üzerinde M.Ö. 534 yılında Yunanistan’a dayanmaktadır. Aristotales’le başlayan ardından Orta dönem’e damgasını vuran William Shakespeare ‘in ön plana çıkmasının ardından günümüze taşınıp modern tiyatro çizgisine Konstantin Stanislavski ile geçilmiştir. Tiyatro ve oyunculuk üzerine bir çok eser yayınlanmakta olup sizlere bu köşemizde bazı kitaplar önereceğiz. Oyunculuğa başlarken okunması gereken kitaplar üzerinde durup bu kitaplar hakkında yorum yaparak paylaşımda bulunacağız.
  Sinema 1900‘lü yıllardan günümüze kadar bir çok gelişim evresi geçirmiştir. Bu dönem içinde çekilen bazı filmlerde tür, özellik ve gelişiminin yanı sıra, düşünce ve kuramlar bazı filmlerin ön plana çıkmasına yol açmıştır. Sizlere önereceğimiz filmlerde sinema yönetmenleri zihinlerinin derinlikle- rindeki hayal varlıgını izleyiciye sunarak klasikler arasına girmiş ve dönemlerinin temsilcileri olmuşlardır.
devamı » devamı »

Oyunculuk üzerine değinmeler   Eğitim Platformları
Tiyatro ve sinema oyunculuğu, bir öyküyü sahnede ya da ekranda söz ve hareketlerle canlandırma sanatıdır. Buna "rol yapmak" da denir. Aslında zaman zaman hepimiz rol yaparız. Eğer sıkıcı bir öyküyü dinlerken ilgileniyormuş gibi görünüyorsak ya da mutsuz olduğumuz zaman gülümsüyorsak, rol yapıyoruz demektir. Yani oyunculuk için her zaman ışıklandırılmış bir sahne, özel dekor ve kostümler gerekmez. Asıl gerekli olan canlandırılacak bir "olay", oyuncular ve izleyicilerdir. Herkes bir dereceye kadar oyuncu sayılsa da, profesyonel oyunculuk, yani oyunculuğu meslek edinmek eğitim, disiplin ve yetenek gerektiren ciddi bir iştir..


Bu bölümümüzde ülkemizde profes- yonel oyunculuk eğitimlerinin verildiği konservatuvar ve özel eğitim kurumlarına nasıl kayıt yaptıra- bileceğiniz, hangi dönemde öğrenci alımı yapıldığı ve şartları ile ilgili tüm bilgileri bulabilirsiniz…
devamı » devamı »

Sanat üzerine değinmeler   Ne nerede
İnsanoğlu, doğar, büyür ve ölür. Bu süre içinde dışarıdan beslenme yoluyla yaşaması için gerekli olan bir enerji alır. Kazandığı enerjiyi çeşitli şeylere, en büyük bölümünü yaşamını sürdürebilme amacına yönelik olarak, yani yeniden enerji kazanabilmek için harcar. Bununla birlikte geride hayatta kalmak için değil de biraz eğlenmek, hoşça vakit geçirmek, bazen de üzülmek, ağlamak için harcayabileceği bir miktar enerjisi kalır. İnsan bir böcek olmadığı için bunlara da enerji harcamak zorunda hisseder kendisini. Zaman zaman bu olay kendiliğinden olur. Doğuştan yetenekli olanlar bazı şeyleri daha kendilerine öğretilmeden yapmaya başlarlar. Bazı insanlar bir müzik aleti çalmak, resim yapmak, dans etmek vs. konusunda, sanatın bütün dallarında doğuştan yeteneklidirler. Bazı insanlar da bu sanatları yaşamları içinde eğitilerek öğrenirler.
Güncel oyunlar, operalar, gösteriler, sahne performansları ve festivallere ilişkin aylık programlar kısacası kültürel faaliyetlerle ilgili bilgi almak istiyorsanız , güncel bilgiler ve bilet temini ile ilgili tüm detaylara artık bu bölümden kolayca ulaşabilirsiniz....
devamı » devamı »